Subtracting Money Word Problems without Exchanging: Worksheets, Online Test and Calculators

Subtracting money word problems without exchanging worksheets, solved worksheet problems or exercises with step-by-step work, formative assessment as online test, calculator and more learning resources to learn, practice, assess and master the basic math skills of money.

Subtracting Money Word Problems without Exchanging

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
The total cost of an orange and hat is $14. What is the cost of hat if the cost of the orange is $3?
Cost of orange & hat$ 14
Cost of an orange$   3
Cost of a hat$ 11
1
The cost of a ball is $17. The cost of an apple is $3. What is the difference between ball and apple?
2
The total cost of a book and pen is $36. What is the cost of pen if the cost of the book is $30?
3
Dorothy spent $9 to purchase pencil and pen together. How much she would have spent on pen if she has spent $5 for pencil?
4
The total cost of a doll and toy is $31. What is the cost of toy if the cost of the doll is $17?
5
Lela spent $29 to purchase doll and toy together. How much she would have spent on toy if she has spent $17 for doll?
6
The cost of a chocolate is $17. The cost of a ball is $9. What is the difference between chocolate and ball?
7
Zachary spent $36 to purchase book and apple together. How much he would have spent on apple if he has spent $33 for book?
8
The total cost of a hat and banana is $24. What is the cost of banana if the cost of the hat is $19?
9
The cost of a ball is $17. The cost of an orange is $2. What is the difference between ball and orange?
10
Augusta spent $24 to purchase doll and apple together. How much she would have spent on apple if she has spent $20 for doll?

Solved Worksheet Problems
1
The cost of a ball is $17. The cost of an apple is $3. What is the difference between ball and apple?
Cost of a ball$ 17
Cost of an apple$   3
Difference$ 14
2
The total cost of a book and pen is $36. What is the cost of pen if the cost of the book is $30?
Cost of book & pen$ 36
Cost of a book$ 30
Cost of a pen$   6
3
Dorothy spent $9 to purchase pencil and pen together. How much she would have spent on pen if she has spent $5 for pencil?
Cost of pencil & pen$ 9
Cost of a pencil$ 5
Cost of a pen$ 4
4
The total cost of a doll and toy is $31. What is the cost of toy if the cost of the doll is $17?
Cost of doll & toy$ 31
Cost of a doll$ 17
Cost of a toy$ 14
5
Lela spent $29 to purchase doll and toy together. How much she would have spent on toy if she has spent $17 for doll?
Cost of doll & toy$ 29
Cost of a doll$ 17
Cost of a toy$ 12
6
The cost of a chocolate is $17. The cost of a ball is $9. What is the difference between chocolate and ball?
Cost of a chocolate$ 17
Cost of a ball$   9
Difference$   8
7
Zachary spent $36 to purchase book and apple together. How much he would have spent on apple if he has spent $33 for book?
Cost of book & apple$ 36
Cost of a book$ 33
Cost of an apple$   3
8
The total cost of a hat and banana is $24. What is the cost of banana if the cost of the hat is $19?
Cost of hat & banana$ 24
Cost of a hat$ 19
Cost of a banana$   5
9
The cost of a ball is $17. The cost of an orange is $2. What is the difference between ball and orange?
Cost of a ball$ 17
Cost of an orange$   2
Difference$ 15
10
Augusta spent $24 to purchase doll and apple together. How much she would have spent on apple if she has spent $20 for doll?
Cost of doll & apple$ 24
Cost of a doll$ 20
Cost of an apple$   4

Worksheet: Subtracting Money Word Problems without Exchanging

Subtracting money word problems without exchanging worksheet is the largest collection of practice problems and solved exercises which can be served as homework, classwork or assignment problems for the students to learn, practice, assess, iterate and master the skills of how to solve such money problems in basic mathematics.

Online Test
00:00
Start my Challenge
The cost of a banana is $5. The cost of an apple is $2. What is the difference between banana and apple?
The cost of a toy is $6. The cost of an orange is $2. What is the difference between toy and orange?
Sophie spent $13 to purchase biscuit pack and hat together. How much she would have spent on hat if she has spent $4 for biscuit pack?
Estella spent $20 to purchase chocolate and pen together. How much she would have spent on pen if she has spent $12 for chocolate?
The cost of a toy is $17. The cost of an orange is $3. What is the difference between toy and orange?
The total cost of a banana and doll is $24. What is the cost of doll if the cost of the banana is $5?
Estella spent $17 to purchase banana and hat together. How much she would have spent on hat if she has spent $1 for banana?
The cost of a bat is $33. The cost of a chocolate is $4. What is the difference between bat and chocolate?
The cost of a chocolate is $13. The cost of a pen is $7. What is the difference between chocolate and pen?
Hilda spent $16 to purchase toy and pencil together. How much she would have spent on pencil if she has spent $11 for toy?

Online Test: Subtracting Money Word Problems without Exchanging

This online test to find the subtracting money word problems without exchanging is a formative assessment which can be used as homework, classwork or assignment problems to assess and improve the learner's math skills on money.

Subtraction Calculator

Minuend
Subtrahend
20 - 5
= 15
show workout

Work with steps - Subtraction

Question:
20 - 5 = ?
Answer:
20
 5
15

Subtraction calculator is a key tool for users to generate step-by-step work to quickly understand the calculation, solve the homework problems, solve the classwork problems, prepare the answer key document for summative and formative assessments or immediately verify the entire calculation for the user supplied input values.