Multiplication in Money Word Problems: Worksheets, Online Test and Calculators

Multiplication in money word problems worksheets, solved worksheet problems or exercises with step-by-step work, formative assessment as online test, calculator and more learning resources to learn, practice, assess and master the basic math skills of money.

Multiplication in Money Word Problems

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
Cost of a lollipop is $3. Find the cost of 4 lollipops?
Cost of a lollipop$   3
Number of lolipopsx   4
Toatl cost of 4 lolipops$ 12
1
The cost of a pen is $7. Find what is the total cost of 9 pens?
2
The cost of a toy is $15. Find what is the total cost of 7 toys?
3
Kevin bought 4 books at the rate of $37 each. Find how much had he spent in total?
4
What is the total cost of 13 bats, if the cost of a bat is $48?
5
Alexander bought 15 pencils at the rate of $5 each. Find how much had he spent in total?
6
The cost of a doll is $12. Find what is the total cost of 2 dolls?
7
The cost of a chocolate is $19. Find what is the total cost of 10 chocolates?
8
What is the total cost of 5 hats, if the cost of a hat is $16?
9
The cost of a ball is $17. Find what is the total cost of 3 balls?
10
Augusta bought 6 oranges at the rate of $2 each. Find how much had she spent in total?

Solved Worksheet Problems
1
The cost of a pen is $7. Find what is the total cost of 9 pens?
Cost of a pen $   7
Number of pen x   9
Cost of 9 pens $ 63
2
The cost of a toy is $15. Find what is the total cost of 7 toys?
Cost of a toy $   15
Number of toy x     7
Cost of 7 toys $ 105
3
Kevin bought 4 books at the rate of $37 each. Find how much had he spent in total?
Cost of a book $   37
Number of book x     4
Cost of 4 books $ 148
4
What is the total cost of 13 bats, if the cost of a bat is $48?
Cost of a bat $   48
Number of bat x   13
Cost of 13 bats $ 624
5
Alexander bought 15 pencils at the rate of $5 each. Find how much had he spent in total?
Cost of a pencil $   5
Number of pencil x 15
Cost of 15 pencils $ 75
6
The cost of a doll is $12. Find what is the total cost of 2 dolls?
Cost of a doll $ 12
Number of doll x   2
Cost of 2 dolls $ 24
7
The cost of a chocolate is $19. Find what is the total cost of 10 chocolates?
Cost of a chocolate $   19
Number of chocolate x   10
Cost of 10 chocolates $ 190
8
What is the total cost of 5 hats, if the cost of a hat is $16?
Cost of a hat $ 16
Number of hat x   5
Cost of 5 hats $ 80
9
The cost of a ball is $17. Find what is the total cost of 3 balls?
Cost of a ball $ 17
Number of ball x   3
Cost of 3 balls $ 51
10
Augusta bought 6 oranges at the rate of $2 each. Find how much had she spent in total?
Cost of an orange $   2
Number of orange x   6
Cost of 6 oranges $ 12

Worksheet: Multiplication in Money Word Problems

Multiplication in money word problems worksheet is the largest collection of practice problems and solved exercises which can be served as homework, classwork or assignment problems for the students to learn, practice, assess, iterate and master the skills of how to solve such money problems in basic mathematics.

Online Test
00:00
Start my Challenge
The cost of a book is $40. Find what is the total cost of 5 books?
Hannah bought 15 hats at the rate of $17 each. Find how much had he spent in total?
The cost of a pencil is $4. Find what is the total cost of 13 pencils?
What is the total cost of 9 biscuit packs, if the cost of a biscuit pack is $5?
What is the total cost of 7 oranges, if the cost of a orange is $1?
The cost of a biscuit pack is $2. Find what is the total cost of 15 biscuit packs?
What is the total cost of 19 books, if the cost of a book is $7?
Samuel bought 3 bats at the rate of $29 each. Find how much had he spent in total?
The cost of a hat is $7. Find what is the total cost of 18 hats?
Betty bought 19 dolls at the rate of $8 each. Find how much had she spent in total?

Online Test: Multiplication in Money Word Problems

This online test to find the multiplication in money word problems is a formative assessment which can be used as homework, classwork or assignment problems to assess and improve the learner's math skills on money.

Multiplication Calculator

Multiplicand
Multiplier
10 x 30
= 300
show workout

Work with steps - Multiplication

Question:
10 x 30 = ?
Answer:
1 0
  3 0
0 0
3 0   
3 0 0

Multiplication calculator is a key tool for users to generate step-by-step work to quickly understand the calculation, solve the homework problems, solve the classwork problems, prepare the answer key document for summative and formative assessments or immediately verify the entire calculation for the user supplied input values.