Money Word Problems for Addition: Worksheets, Online Test and Calculators

Money word problems for addition worksheets, solved worksheet problems or exercises with step-by-step work, formative assessment as online test, calculator and more learning resources to learn, practice, assess and master the basic math skills of money.

Money Word Problems for Addition

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
Eric bought Apple iPhone for $899, MacBook Pro for $1799 and Canon SLR camera for $419.95. How much he has spent to purchase all these three things together?
Cost of an Apple iPhone$   899.00
Cost of a MacBook Pro$ 1799.15
Cost of a Canon SLR camera$   500.50
SUM$ 3198.65
1
Nathan bought Samsung Note tab for $550.45, Samsung Note tab Pro for $670.55 and Samsung 4K UHD Smart LED TV for $1400.65. How much he has spent to purchase all these three things together?
2
The cost of Epson wireless printer is $150.20, cost of Apple MacBook pro laptop is $2010.90 and the cost of ASUS ZenFone phone is $160.05. How much should I spent, if I purchase all products together?
3
The cost of Google Pixel phone is $350.50, cost of Lenovo Ideapad laptop is $670.05 and the cost of Samsung 4K UHD Smart LED TV is $1750.80. How much should I spent, if I purchase all products together?
4
Augusta bought Samsung Chromebook for $890.90, Samsung Chromebook Pro for $1300.70 and Samsung Chromebook for $230.45. How much she has spent to purchase all these three things together?
5
Alexander bought Lenovo Ideapad laptop for $960.65, Lenovo Ideapad laptop Pro for $556.30 and Epson wireless printer for $170.05. How much he has spent to purchase all these three things together?
6
The cost of Apple Watch is $1200.30, cost of ASUS ZenFone phone is $290.10 and the cost of Sony SLR camera is $1340.80. How much should I spent, if I purchase all products together?
7
Zachary bought LG 4K Ultra HD Smart LED TV for $2010.45, LG 4K Ultra HD Smart LED TV Pro for $830.50 and Lenovo tab for $610.35. How much he has spent to purchase all these three things together?
8
The cost of HP Notebook laptop is $1300.75, cost of Samsung Note tab is $620.80 and the cost of Nintendo Switch game console is $349.30. How much should I spent, if I purchase all products together?
9
Nathan bought Lenovo Thinkpad laptop for $1400.30, Lenovo Thinkpad laptop Pro for $570.70 and Microsoft Surface Pro tab for $1100.15. How much he has spent to purchase all these three things together?
10
The cost of TomTom GPS Navigation is $420.85, cost of Canon printer is $380.10 and the cost of HP Notebook laptop is $1230.75. How much should I spent, if I purchase all products together?

Solved Worksheet Problems
1
Nathan bought Samsung Note tab for $550.45, Samsung Note tab Pro for $670.55 and Samsung 4K UHD Smart LED TV for $1400.65. How much he has spent to purchase all these three things together?
Cost of a Samsung Note tab$   550.45
Cost of a Fujifilm SLR camera$   670.55
Cost of a Samsung 4K UHD Smart LED TV$ 1400.65
SUM$ 2621.65
2
The cost of Epson wireless printer is $150.20, cost of Apple MacBook pro laptop is $2010.90 and the cost of ASUS ZenFone phone is $160.05. How much should I spent, if I purchase all products together?
Cost of an Epson wireless printer$   150.20
Cost of an Apple MacBook pro laptop$ 2010.90
Cost of an ASUS ZenFone phone$   160.05
SUM$ 2321.15
3
The cost of Google Pixel phone is $350.50, cost of Lenovo Ideapad laptop is $670.05 and the cost of Samsung 4K UHD Smart LED TV is $1750.80. How much should I spent, if I purchase all products together?
Cost of a Google Pixel phone$   350.50
Cost of a Lenovo Ideapad laptop$   670.05
Cost of a Samsung 4K UHD Smart LED TV$ 1750.80
SUM$ 2771.35
4
Augusta bought Samsung Chromebook for $890.90, Samsung Chromebook Pro for $1300.70 and Samsung Chromebook for $230.45. How much she has spent to purchase all these three things together?
Cost of a Samsung Chromebook$   890.90
Cost of an Apple MacBook laptop$ 1300.70
Cost of a Samsung Chromebook$   230.45
SUM$ 2422.05
5
Alexander bought Lenovo Ideapad laptop for $960.65, Lenovo Ideapad laptop Pro for $556.30 and Epson wireless printer for $170.05. How much he has spent to purchase all these three things together?
Cost of a Lenovo Ideapad laptop$   960.65
Cost of a Huawei Android phone$   556.30
Cost of an Epson wireless printer$   170.05
SUM$ 1687.00
6
The cost of Apple Watch is $1200.30, cost of ASUS ZenFone phone is $290.10 and the cost of Sony SLR camera is $1340.80. How much should I spent, if I purchase all products together?
Cost of an Apple Watch$ 1200.30
Cost of an ASUS ZenFone phone$   290.10
Cost of a Sony SLR camera $ 1340.80
SUM$ 2831.20
7
Zachary bought LG 4K Ultra HD Smart LED TV for $2010.45, LG 4K Ultra HD Smart LED TV Pro for $830.50 and Lenovo tab for $610.35. How much he has spent to purchase all these three things together?
Cost of a LG 4K Ultra HD Smart LED TV$ 2010.45
Cost of a Samsung Galaxy Note tablet$   830.50
Cost of a Lenovo tab$   610.35
SUM$ 3451.30
8
The cost of HP Notebook laptop is $1300.75, cost of Samsung Note tab is $620.80 and the cost of Nintendo Switch game console is $349.30. How much should I spent, if I purchase all products together?
Cost of a HP Notebook laptop$ 1300.75
Cost of a Samsung Note tab$   620.80
Cost of a Nintendo Switch game console$   349.30
SUM$ 2270.85
9
Nathan bought Lenovo Thinkpad laptop for $1400.30, Lenovo Thinkpad laptop Pro for $570.70 and Microsoft Surface Pro tab for $1100.15. How much he has spent to purchase all these three things together?
Cost of a Lenovo Thinkpad laptop$ 1400.30
Cost of an OnePlus Android phone$   570.70
Cost of a Microsoft Surface Pro tab$ 1100.15
SUM$ 3071.15
10
The cost of TomTom GPS Navigation is $420.85, cost of Canon printer is $380.10 and the cost of HP Notebook laptop is $1230.75. How much should I spent, if I purchase all products together?
Cost of a TomTom GPS Navigation$   420.85
Cost of a Canon printer$   380.10
Cost of a HP Notebook laptop$ 1230.75
SUM$ 2031.70

Worksheet: Money Word Problems for Addition

Money word problems for addition worksheet is the largest collection of practice problems and solved exercises which can be served as homework, classwork or assignment problems for the students to learn, practice, assess, iterate and master the skills of how to solve such money problems in basic mathematics.

Online Test
00:00
Start my Challenge
Estelle bought Canon SLR camera for $549.10, Canon SLR camera Pro for $969.05 and Lenovo Thinkpad laptop for $893.90. How much she has spent to purchase all these three things together?
The cost of Dell Notebook laptop is $766.20, cost of Microsoft Surface Pro tab is $1058.20 and the cost of Brother wireless printer is $272.65. How much should I spent, if I purchase all products together?
The cost of Samsung Chromebook is $250.70, cost of Samsung Note tab is $613.95 and the cost of LG 4K Ultra HD Smart LED TV is $1443.80. How much should I spent, if I purchase all products together?
Tyler bought Lenovo Ideapad laptop for $889.55, Lenovo Ideapad laptop Pro for $298.95 and Sony 4K Ultra HD Smart LED TV for $3022.30. How much he has spent to purchase all these three things together?
The cost of Dell Notebook laptop is $711.25, cost of Apple iPhone is $860.05 and the cost of Xbox One X game console is $427.90. How much should I spent, if I purchase all products together?
The cost of Garmin DriveSmart GPS Navigation is $402.95, cost of Huawei MediaPad tab is $480.20 and the cost of Nikon SLR camera is $1122.05. How much should I spent, if I purchase all products together?
The cost of Brother wireless printer is $188.05, cost of LG 4K Ultra HD Smart LED TV is $1046.20 and the cost of Apple Watch is $701.10. How much should I spent, if I purchase all products together?
Derek bought HP Notebook laptop for $1377.50, HP Notebook laptop Pro for $1101.10 and Garmin DriveSmart GPS Navigation for $262.25. How much he has spent to purchase all these three things together?
Maria bought Samsung Chromebook for $212.25, Samsung Chromebook Pro for $968.85 and Fujifilm SLR camera for $664.65. How much she has spent to purchase all these three things together?
Richard bought TomTom GPS Navigation for $352.90, TomTom GPS Navigation Pro for $598.15 and Apple MacBook pro laptop for $2337.25. How much he has spent to purchase all these three things together?

Online Test: Money Word Problems for Addition

This online test to find the money word problems for addition is a formative assessment which can be used as homework, classwork or assignment problems to assess and improve the learner's math skills on money.

Addition Calculator

Addend 1
Addend 2
10 + 30
= 40
show workout

Work with steps - Addition

Question:
10 + 30 = ?
Answer:
10
 30
40

Addition calculator is a key tool for users to generate step-by-step work to quickly understand the calculation, solve the homework problems, solve the classwork problems, prepare the answer key document for summative and formative assessments or immediately verify the entire calculation for the user supplied input values.