Division in Money Word Problems: Worksheets, Online Test and Calculators

Division in money word problems worksheets, solved worksheet problems or exercises with step-by-step work, formative assessment as online test, calculator and more learning resources to learn, practice, assess and master the basic math skills of money.

Division in Money Word Problems

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
The cost of 4 pens is $128. Find out the cost of pen?
Toatal cost$ 128
Number of pens÷     4
Cost of a pen$   32
1
The cost of 10 pens is $90. Find what is the cost of a single pen?
2
Derek bought 5 toys for $75. Find what is the cost of one toy?
3
If 6 books cost $228,how much one book would cost?
4
The cost of 4 bats is $184. Find what is the cost of a bat?
5
Alexander bought 9 chocolates for $108. Find what is the cost of one chocolate?
6
If 8 balls cost $112,how much one ball would cost?
7
The cost of 15 bananas is $45. Find what is the cost of a single banana?
8
The cost of 7 dolls is $77. Find what is the cost of a doll?
9
The cost of 12 oranges is $24. Find what is the cost of a single orange?
10
Augusta bought 13 biscuit packs for $104. Find what is the cost of one biscuit pack?

Solved Worksheet Problems
1
The cost of 10 pens is $90. Find what is the cost of a single pen?
Total cost $ 90
Number of pens ÷ 10
Cost of a pen $   9
2
Derek bought 5 toys for $75. Find what is the cost of one toy?
Total cost $ 75
Number of toys ÷   5
Cost of a toy $ 15
3
If 6 books cost $228,how much one book would cost?
Total cost $ 228
Number of books ÷     6
Cost of a book $   38
4
The cost of 4 bats is $184. Find what is the cost of a bat?
Total cost $ 184
Number of bats ÷     4
Cost of a bat $   46
5
Alexander bought 9 chocolates for $108. Find what is the cost of one chocolate?
Total cost $ 108
Number of chocolates ÷     9
Cost of a chocolate $   12
6
If 8 balls cost $112,how much one ball would cost?
Total cost $ 112
Number of balls ÷     8
Cost of a ball $   14
7
The cost of 15 bananas is $45. Find what is the cost of a single banana?
Total cost $ 45
Number of bananas ÷ 15
Cost of a banana $   3
8
The cost of 7 dolls is $77. Find what is the cost of a doll?
Total cost $ 77
Number of dolls ÷   7
Cost of a doll $ 11
9
The cost of 12 oranges is $24. Find what is the cost of a single orange?
Total cost $ 24
Number of oranges ÷ 12
Cost of a orange $   2
10
Augusta bought 13 biscuit packs for $104. Find what is the cost of one biscuit pack?
Total cost $ 104
Number of biscuit packs ÷   13
Cost of a biscuit pack $     8

Worksheet: Division in Money Word Problems

Division in money word problems worksheet is the largest collection of practice problems and solved exercises which can be served as homework, classwork or assignment problems for the students to learn, practice, assess, iterate and master the skills of how to solve such money problems in basic mathematics.

Online Test
00:00
Start my Challenge
The cost of 17 apples is $51. Find what is the cost of an apple?
If 5 bananas cost $15,how much one banana would cost?
The cost of 18 biscuit packs is $108. Find what is the cost of a single biscuit pack?
The cost of 2 pencils is $8. Find what is the cost of a pencil?
The cost of 16 toys is $192. Find what is the cost of a toy?
The cost of 13 bats is $338. Find what is the cost of a single bat?
Jesse bought 14 bats for $462. Find what is the cost of one bat?
Victoria bought 14 chocolates for $210. Find what is the cost of one chocolate?
The cost of 5 bats is $215. Find what is the cost of a bat?
The cost of 4 books is $76. Find what is the cost of a single book?

Online Test: Division in Money Word Problems

This online test to find the division in money word problems is a formative assessment which can be used as homework, classwork or assignment problems to assess and improve the learner's math skills on money.

Long Division Calculator

Dividend
Divisor
Quotient= 9
Remainder= 0
show workout

Work with steps - Long Division

Question:
36 ÷ 4 = ?
Answer:
09
43603636  0

Quotient = 9
Remainder = 0

Long division calculator is a key tool for users to generate step-by-step work to quickly understand the calculation, solve the homework problems, solve the classwork problems, prepare the answer key document for summative and formative assessments or immediately verify the entire calculation for the user supplied input values.