Subtraction Word Problems for Money in Whole and Fractional Units: Worksheets, Online Test and Calculators

Subtraction word problems for money in whole and fractional units worksheets, solved worksheet problems or exercises with step-by-step work, formative assessment as online test, calculator and more learning resources to learn, practice, assess and master the basic math skills of money.

Subtraction Word Problems for Money in Whole and Fractional Units

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
The total cost of an orange and hat is $14.50. What is the cost of hat if the cost of the orange is $3.20?
Cost of orange & hat$ 14.50
Cost of an orange$   3.20
Cost of a hat$ 11.30
1
The cost of a ball is $17.75. The cost of an apple is $3.25. What is the difference between ball and apple?
2
The total cost of a book and pen is $36.80. What is the cost of pen if the cost of the book is $30.60?
3
Dorothy spent $9.90 to purchase pencil and pen together. How much she would have spent on pen if she has spent $5.80 for pencil?
4
The total cost of a doll and toy is $31.25. What is the cost of toy if the cost of the doll is $17.15?
5
Lela spent $30.70 to purchase doll and toy together. How much she would have spent on toy if she has spent $17.90 for doll?
6
The cost of a chocolate is $17.95. The cost of a ball is $9.15. What is the difference between chocolate and ball?
7
Zachary spent $37.40 to purchase book and apple together. How much he would have spent on apple if he has spent $33.80 for book?
8
The total cost of a hat and banana is $25.80. What is the cost of banana if the cost of the hat is $19.90?
9
The cost of a ball is $17.95. The cost of an orange is $2.40. What is the difference between ball and orange?
10
Augusta spent $24.70 to purchase doll and apple together. How much she would have spent on apple if she has spent $20.55 for doll?

Solved Worksheet Problems
1
The cost of a ball is $17.75. The cost of an apple is $3.25. What is the difference between ball and apple?
Cost of a ball$ 17.75
Cost of an apple$   3.25
Difference$ 14.50
2
The total cost of a book and pen is $36.80. What is the cost of pen if the cost of the book is $30.60?
Cost of book & pen$ 36.80
Cost of a book$ 30.60
Cost of a pen$   6.20
3
Dorothy spent $9.90 to purchase pencil and pen together. How much she would have spent on pen if she has spent $5.80 for pencil?
Cost of pencil & pen$ 9.90
Cost of a pencil$ 5.80
Cost of a pen$ 4.10
4
The total cost of a doll and toy is $31.25. What is the cost of toy if the cost of the doll is $17.15?
Cost of doll & toy$ 31.25
Cost of a doll$ 17.15
Cost of a toy$ 14.10
5
Lela spent $30.70 to purchase doll and toy together. How much she would have spent on toy if she has spent $17.90 for doll?
Cost of doll & toy$ 30.70
Cost of a doll$ 17.90
Cost of a toy$ 12.80
6
The cost of a chocolate is $17.95. The cost of a ball is $9.15. What is the difference between chocolate and ball?
Cost of a chocolate$ 17.95
Cost of a ball$   9.15
Difference$   8.80
7
Zachary spent $37.40 to purchase book and apple together. How much he would have spent on apple if he has spent $33.80 for book?
Cost of book & apple$ 37.40
Cost of a book$ 33.80
Cost of an apple$   3.60
8
The total cost of a hat and banana is $25.80. What is the cost of banana if the cost of the hat is $19.90?
Cost of hat & banana$ 25.80
Cost of a hat$ 19.90
Cost of a banana$   5.90
9
The cost of a ball is $17.95. The cost of an orange is $2.40. What is the difference between ball and orange?
Cost of a ball$ 17.95
Cost of an orange$   2.40
Difference$ 15.55
10
Augusta spent $24.70 to purchase doll and apple together. How much she would have spent on apple if she has spent $20.55 for doll?
Cost of doll & apple$ 24.70
Cost of a doll$ 20.55
Cost of an apple$   4.15

Worksheet: Subtraction Word Problems for Money in Whole and Fractional Units

Subtraction word problems for money in whole and fractional units worksheet is the largest collection of practice problems and solved exercises which can be served as homework, classwork or assignment problems for the students to learn, practice, assess, iterate and master the skills of how to solve such money problems in basic mathematics.

Online Test
00:00
Start my Challenge
The total cost of a doll and toy is $28.40. What is the cost of toy if the cost of the doll is $18.80?
The total cost of an orange and book is $9. What is the cost of book if the cost of the orange is $2.50?
The total cost of a biscuit pack and book is $42.50. What is the cost of book if the cost of the biscuit pack is $7.90?
Richard spent $3.70 to purchase apple and orange together. How much he would have spent on orange if he has spent $2.35 for apple?
Sean spent $16.70 to purchase ball and pen together. How much he would have spent on pen if he has spent $6.90 for ball?
The total cost of a banana and bat is $32.50. What is the cost of bat if the cost of the banana is $3.25?
Victoria spent $19 to purchase pencil and doll together. How much she would have spent on doll if she has spent $5.65 for pencil?
Anne spent $17.35 to purchase ball and biscuit pack together. How much she would have spent on biscuit pack if she has spent $12.20 for ball?
The total cost of a book and ball is $34.55. What is the cost of ball if the cost of the book is $31.30?
Timothy spent $16.80 to purchase book and biscuit pack together. How much he would have spent on biscuit pack if he has spent $8.95 for book?

Online Test: Subtraction Word Problems for Money in Whole and Fractional Units

This online test to find the subtraction word problems for money in whole and fractional units is a formative assessment which can be used as homework, classwork or assignment problems to assess and improve the learner's math skills on money.

Decimal Subtraction Calculator

Minuend
Subtrahend
2.7654 - 0.3765
= 2.3889
show workout

Work with steps - Decimal Subtraction

Question:
2.7654 - 0.3765 = ?
Answer:
2.7654
 0.3765
2.3889

Decimal subtraction calculator is a key tool for users to generate step-by-step work to quickly understand the calculation, solve the homework problems, solve the classwork problems, prepare the answer key document for summative and formative assessments or immediately verify the entire calculation for the user supplied input values.