Learning Resources for Addition Word Problems for Money in Whole & Fractional Units

Learning resources for Addition Word Problems for Money in Whole & Fractional Units such as questions and answers, worksheets, quizzes, online tests, calculator, examples, step by step answers, practice problems, challenges to explore, learn, practice, solve homework problems, solve assignments and assess the learning objectives.

Currency & Fractional Units Addition Word Problems

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
The cost of a bag is $15.50. The cost of a book is $10.10. What is the total cost of these two things?
Cost of a bag$ 15.50
Cost of a book$ 10.10
SUM$ 25.60
1
The cost of an apple is $3.95. The cost of a ball is $17.90. What is the total cost of apple and ball?
2
The price of a pen is $6.35 and a book is $30.15. How much should be spent if both things purchased together?
3
The cost of a pencil is $4.80. The cost of a pen is $4.10. What is the total cost of pencil and pen?
4
The price of a toy is $14.85 and a doll is $17.60. How much should be spent if both things purchased together?
5
The price of a doll is $17.65 and a toy is $12.10. How much should be spent if both things purchased together?
6
The cost of a ball is $9.20. The cost of a chocolate is $17.20. What is the total cost of ball and chocolate?
7
The price of an apple is $3.50 and a book is $33.15. How much should be spent if both things purchased together?
8
The cost of a banana is $5.75. The cost of a hat is $19.25. What is the total cost of banana and hat?
9
The price of a ball is $17.80 and an orange is $2.70. How much should be spent if both things purchased together?
10
The cost of an apple is $4.75. The cost of a doll is $20.30. What is the total cost of apple and doll?

Answers Key
1
The cost of an apple is $3.95. The cost of a ball is $17.90. What is the total cost of apple and ball?
The cost of an apple$   3.95
The cost of a ball$ 17.90
SUM$ 21.85
2
The price of a pen is $6.35 and a book is $30.15. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a pen$   6.35
The cost of a book$ 30.15
SUM$ 36.50
3
The cost of a pencil is $4.80. The cost of a pen is $4.10. What is the total cost of pencil and pen?
The cost of a pencil$ 4.80
The cost of a pen$ 4.10
SUM$ 8.90
4
The price of a toy is $14.85 and a doll is $17.60. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a toy$ 14.85
The cost of a doll$ 17.60
SUM$ 32.45
5
The price of a doll is $17.65 and a toy is $12.10. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a doll$ 17.65
The cost of a toy$ 12.10
SUM$ 29.75
6
The cost of a ball is $9.20. The cost of a chocolate is $17.20. What is the total cost of ball and chocolate?
The cost of a ball$   9.20
The cost of a chocolate$ 17.20
SUM$ 26.40
7
The price of an apple is $3.50 and a book is $33.15. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of an apple$   3.50
The cost of a book$ 33.15
SUM$ 36.65
8
The cost of a banana is $5.75. The cost of a hat is $19.25. What is the total cost of banana and hat?
The cost of a banana$   5.75
The cost of a hat$ 19.25
SUM$ 25.00
9
The price of a ball is $17.80 and an orange is $2.70. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a ball$ 17.80
The cost of an orange$   2.70
SUM$ 20.50
10
The cost of an apple is $4.75. The cost of a doll is $20.30. What is the total cost of apple and doll?
The cost of an apple$   4.75
The cost of a doll$ 20.30
SUM$ 25.05

Worksheets for Addition Word Problems for Money in Whole & Fractional Units

The worksheet for solving addition word problems for money in whole & fractional units is the largest collection of algorithmically generated questions and answers or practice problems to learn, practice and improve your math problem solving skills. These problems can be served as homework or classwork problems in home or classroom to learn, practice, assess, iterate and master your math skills on how to solve addition word problems for money in whole & fractional units.

Math Challenge
00:00
Start my Challenge
The cost of a pencil is $34.65. The cost of a bat is $34.65. What is the total cost of pencil and bat?
The price of a ball is $15.05 and a banana is $5.85. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a toy is $11.10. The cost of an apple is $2.95. What is the total cost of toy and apple?
The cost of a banana is $1.85. The cost of an orange is $1.85. What is the total cost of banana and orange?
The cost of a toy is $20.65. The cost of a doll is $20.65. What is the total cost of toy and doll?
The cost of a toy is $11.25. The cost of a chocolate is $4.05. What is the total cost of toy and chocolate?
The price of a pen is $17.70 and a book is $17.70. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a pencil is $7.65. The cost of a ball is $7.65. What is the total cost of pencil and ball?
The cost of a book is $35.95. The cost of a hat is $16.25. What is the total cost of book and hat?
The cost of a ball is $9.85. The cost of a biscuit pack is $9.85. What is the total cost of ball and biscuit pack?

Quizzes for Addition Word Problems for Money in Whole & Fractional Units

The quizzes for addition word problems for money in whole & fractional units is a kind of online test or formative assessment to iterate the learner’s math skills. Teachers, parents and students may use this formative assessment to assess the learning outcomes on addition word problems for money in whole & fractional unitsin the classrooms and homes.

Decimal Addition Calculator

Addend 1
Addend 2
0.3765 + 2.7654
= 3.1419
show workout

Work with steps - Multiple Decimals Addition

Question:
0.3765 + 2.7654 = ?
Answer:
0.3765
 2.7654
3.1419

Decimal Addition Calculator

Decimal Addition Calculator is a key tool for teachers, parents and students to generate step-by-step work to quickly understand the calculation, solve the homework problems, solve the classwork problems, prepare the answer key document for summative and formative assessments or immediately verify the entire calculation for the user supplied input values.