Area and perimeter of irregular shapes worksheets, solved worksheet problems or exercises with step-by-step work, formative assessment as online test, calculator and more learning resources to learn, practice, assess and master the basic math skills of **geometry**.

Area and Perimeter of Irregular Shapes

Name
Grade
School

Date
Questions20
Score

1

Find the area of the given shape

6 in3 in8 in

2

Find the area of the given shape

14 in9 in8 in3 in

3

Find the area of the given shape

10 in5 in13 in8 in

4

Find the area of the given shape

10 in11 in4 in15 in

5

Find the area of the given shape

13 in10 in18 in9 in

6

Find the area of the given shape

15 in9 in5 in12 in

7

Find the area of the given shape

12 in5 in7 in3 in

8

Find the area of the given shape

9 in8 in4 in24 in

9

Find the area of the given shape

13 in8 in9 in3 in

10

Find the area of the given shape

7 in10 in15 in

11

Find the perimeter of the given shape

8 in5 in5 in8 in6 in

12

Find the perimeter of the given shape

10 in4 in10 in18 in

13

Find the perimeter of the given shape

14 in2 in9 in9 in2 in14 in

14

Find the perimeter of the given shape

10 in9 in10 in3 in7 in12 in7 in3 in

15

Find the perimeter of the given shape

7 in2 in5 in6 in5 in2 in7 in2 in5 in6 in5 in2 in

16

Find the perimeter of the given shape

3 in7 in3 in4 in4 in17 in4 in4 in

17

Find the perimeter of the given shape

8 in4 in5 in5 in5 in4 in8 in8 in

18

Find the perimeter of the given shape

14 in6 in7 in10 in7 in6 in14 in6 in7 in10 in7 in6 in

19

Find the perimeter of the given shape

10 in4 in7 in6 in7 in4 in10 in10 in

20

Find the perimeter of the given shape

5 in6 in5 in5 in2 in10 in2 in5 in

Solved Worksheet Problems

Show All Workout

1

Find the area of the given shape

6 in3 in8 in

Area = 82 in^{2}

SolutionThe given Shape = Rectangle (B) + Square (A)

Area of Rectangle (B)= l x b

= 6 x 3 = 18 in

Area of Square (A) = side^{2}

= 8^{2} = 64 in

Area of given Shape = 64 in + 18 in

= 82 in^{2}

6 in3 in8 in

Area of Rectangle (B)= l x b

= 6 x 3 = 18 in

Area of Square (A) = side

= 8

Area of given Shape = 64 in + 18 in

= 82 in

2

Find the area of the given shape

14 in9 in8 in3 in

Area = 316 in^{2}

SolutionThe given Shape = 3 Rectangle (A,B,C)

Area of Rectangle A & B = (lxb) + (lxb) = 2(lxb)

= 2 x (14 x 9)

= 252 in

To find the Area of Rectangle C, Find the length of the Rectangle C

Length = 14 - (2 x 3)

= 8 in

Area of Rectangle C = 8 x 8 = 64 in

Area of Given Shape = 252 + 64

= 316 in^{2}

14 in9 in8 in3 in

Area of Rectangle A & B = (lxb) + (lxb) = 2(lxb)

= 2 x (14 x 9)

= 252 in

To find the Area of Rectangle C, Find the length of the Rectangle C

Length = 14 - (2 x 3)

= 8 in

Area of Rectangle C = 8 x 8 = 64 in

Area of Given Shape = 252 + 64

= 316 in

3

Find the area of the given shape

10 in5 in13 in8 in

Area = 154 in^{2}

SolutionThe given Shape = 2 Rectangle (A,B)

Area of Rectangle (A) = 10 x 5

= 50 in

Area of Rectangle (B) = 8 x 13

= 104 in

Area of given Shape = 50 + 104

= 154 in^{2}

10 in5 in13 in8 in

Area of Rectangle (A) = 10 x 5

= 50 in

Area of Rectangle (B) = 8 x 13

= 104 in

Area of given Shape = 50 + 104

= 154 in

4

Find the area of the given shape

10 in11 in4 in15 in

Area = 170 in^{2}

SolutionThe given Shape = 2 Rectangle (A,B)

Area of Rectangle (A) = 10 x 11

= 110 in

Area of Rectangle (B) = 15 x 4

= 60 in

Area of given Shape = 110 + 60

= 170 in^{2}

10 in11 in4 in15 in

Area of Rectangle (A) = 10 x 11

= 110 in

Area of Rectangle (B) = 15 x 4

= 60 in

Area of given Shape = 110 + 60

= 170 in

5

Find the area of the given shape

13 in10 in18 in9 in

Area = 292 in^{2}

SolutionThe given Shape = 2 Rectangle (A,B)

Area of Rectangle (A) = 13 x 10

= 130 in

Area of Rectangle (B) = 9 x 18

= 162 in

Area of given Shape = 130 + 162

= 292 in^{2}

13 in10 in18 in9 in

Area of Rectangle (A) = 13 x 10

= 130 in

Area of Rectangle (B) = 9 x 18

= 162 in

Area of given Shape = 130 + 162

= 292 in

6

Find the area of the given shape

15 in9 in5 in12 in

Area = 195 in^{2}

SolutionThe given Shape = 2 Rectangle (A,B)

Area of Rectangle (A) = 15 x 9

= 135 in

Area of Rectangle (B) = 12 x 5

= 60 in

Area of given Shape = 135 + 60

= 195 in^{2}

15 in9 in5 in12 in

Area of Rectangle (A) = 15 x 9

= 135 in

Area of Rectangle (B) = 12 x 5

= 60 in

Area of given Shape = 135 + 60

= 195 in

7

Find the area of the given shape

12 in5 in7 in3 in

Area = 162 in^{2}

SolutionThe given Shape = 3 Rectangle (A,B,C)

Area of Rectangle A & B = (lxb) + (lxb) = 2(lxb)

= 2 x (12 x 5)

= 120 in

To find the Area of Rectangle C, Find the breadth of the Rectangle C

breadth = 12 - (2 x 3)

= 6 in

Area of Rectangle C = 6 x 7 = 42 in

Area of Given Shape = 120 + 42

= 162 in^{2}

12 in5 in7 in3 in

Area of Rectangle A & B = (lxb) + (lxb) = 2(lxb)

= 2 x (12 x 5)

= 120 in

To find the Area of Rectangle C, Find the breadth of the Rectangle C

breadth = 12 - (2 x 3)

= 6 in

Area of Rectangle C = 6 x 7 = 42 in

Area of Given Shape = 120 + 42

= 162 in

8

Find the area of the given shape

9 in8 in4 in24 in

Area = 184 in^{2}

SolutionThe given Shape = 3 Rectangle (A,B,C)

Area of Rectangle A & B = (lxb) + (lxb) = 2(lxb)

= 2 x (9 x 8)

= 144 in

To find the Area of Rectangle C, Find the breadth & length of the Rectangle C

Breadth = 9 - 4 = 5 in

Length = 24 - (2 x 8) = 8 in

Area of Rectangle C = 5 x 8

= 40

Area of given shape = 144+40

= 184 in^{2}

9 in8 in4 in24 in

Area of Rectangle A & B = (lxb) + (lxb) = 2(lxb)

= 2 x (9 x 8)

= 144 in

To find the Area of Rectangle C, Find the breadth & length of the Rectangle C

Breadth = 9 - 4 = 5 in

Length = 24 - (2 x 8) = 8 in

Area of Rectangle C = 5 x 8

= 40

Area of given shape = 144+40

= 184 in

9

Find the area of the given shape

13 in8 in9 in3 in

Area = 298 in^{2}

SolutionThe given Shape = 3 Rectangle (A,B,C)

Area of Rectangle A & B = (l x b) + (l x b) = 2(lxb)

= 2 xx (13 x 8)

= 208

To find Area of the Rectangle C ,Find breadth

breadth = 13 - 3

= 10 in

Area of the Rectangle C = 9 x 10

= 90 in

Area of the given Shape = 208 + 90

= 298 in^{2}

13 in8 in9 in3 in

Area of Rectangle A & B = (l x b) + (l x b) = 2(lxb)

= 2 xx (13 x 8)

= 208

To find Area of the Rectangle C ,Find breadth

breadth = 13 - 3

= 10 in

Area of the Rectangle C = 9 x 10

= 90 in

Area of the given Shape = 208 + 90

= 298 in

10

Find the area of the given shape

7 in10 in15 in

Area = 110 in^{2}

SolutionThe given Shape = Rectangle + Triangle

Area of Rectangle = 7 x 10

= 70 in

To find the area of rectangle, Find the base

base = 15 - 7 = 8 in

= 40 in

Area of the given shape = 70 + 40 in

= 110 in^{2}

7 in10 in15 in

Area of Rectangle = 7 x 10

= 70 in

To find the area of rectangle, Find the base

base = 15 - 7 = 8 in

Area of the triangle =

12

x b x h

=

12

x 8 x 10

Area of the given shape = 70 + 40 in

= 110 in

11

Find the perimeter of the given shape

8 in5 in5 in8 in6 in

Perimeter = 32 in

Solution

Perimeter = 8 + 5 + 5 + 8 + 6

= 32 in

∴ 32 in is the perimeter of the given shape

= 32 in

∴ 32 in is the perimeter of the given shape

12

Find the perimeter of the given shape

10 in4 in10 in18 in

Perimeter = 42 in

Solution

Perimeter = 10 + 4 + 10 + 18

= 42 in

∴ 42 in is the perimeter of the given shape

= 42 in

∴ 42 in is the perimeter of the given shape

13

Find the perimeter of the given shape

14 in2 in9 in9 in2 in14 in

Perimeter = 50 in

Solution

Perimeter = 14 + 2 + 9 + 9 + 2 + 14

= 50 in

∴ 50 in is the perimeter of the given shape

= 50 in

∴ 50 in is the perimeter of the given shape

14

Find the perimeter of the given shape

10 in9 in10 in3 in7 in12 in7 in3 in

Perimeter = 61 in

Solution

Perimeter = 10 + 9 + 10 + 3 + 7 + 12 + 7 + 3

= 61 in

∴ 61 in is the perimeter of the given shape

= 61 in

∴ 61 in is the perimeter of the given shape

15

Find the perimeter of the given shape

7 in2 in5 in6 in5 in2 in7 in2 in5 in6 in5 in2 in

Perimeter = 54 in

Solution

Perimeter = 7 + 2 + 5 + 6 + 5 + 2 + 7 + 2 + 5 + 6 + 5 + 2

= 54 in

∴ 54 in is the perimeter of the given shape

= 54 in

∴ 54 in is the perimeter of the given shape

16

Find the perimeter of the given shape

3 in7 in3 in4 in4 in17 in4 in4 in

Perimeter = 46 in

Solution

Perimeter = 3 + 7 + 3 + 4 + 4 + 17 + 4 + 4

= 46 in

∴ 46 in is the perimeter of the given shape

= 46 in

∴ 46 in is the perimeter of the given shape

17

Find the perimeter of the given shape

8 in4 in5 in5 in5 in4 in8 in8 in

Perimeter = 47 in

Solution

Perimeter = 8 + 4 + 5 + 5 + 5 + 4 + 8 + 8

= 47 in

∴ 47 in is the perimeter of the given shape

= 47 in

∴ 47 in is the perimeter of the given shape

18

Find the perimeter of the given shape

14 in6 in7 in10 in7 in6 in14 in6 in7 in10 in7 in6 in

Perimeter = 100 in

Solution

Perimeter = 14 + 6 + 7 + 10 + 7 + 6 + 14 + 6 + 7 + 10 + 7 + 6

= 100 in

∴ 100 in is the perimeter of the given shape

= 100 in

∴ 100 in is the perimeter of the given shape

19

Find the perimeter of the given shape

10 in4 in7 in6 in7 in4 in10 in10 in

Perimeter = 58 in

Solution

Perimeter = 10 + 4 + 7 + 6 + 7 + 4 + 10 + 10

= 58 in

∴ 58 in is the perimeter of the given shape

= 58 in

∴ 58 in is the perimeter of the given shape

20

Find the perimeter of the given shape

5 in6 in5 in5 in2 in10 in2 in5 in

Perimeter = 40 in

Solution

Perimeter = 5 + 6 + 5 + 5 + 2 + 10 + 2 + 5

= 40 in

∴ 40 in is the perimeter of the given shape

= 40 in

∴ 40 in is the perimeter of the given shape

Question:

Find the peirmeter of given shape.

Answer:

Find the peirmeter of given shape.

Answer:

Solution

Perimeter of a circle = 2 x π x r

Radius (r) = 5 m

Perimeter = 2 x 3.14 x 5 ; where π = 3.14

∴ Perimeter = 31.42 m

Radius (r) = 5 m

Perimeter = 2 x 3.14 x 5 ; where π = 3.14

∴ Perimeter = 31.42 m