Adding Money Word Problems without Regrouping: Worksheets, Online Test and Calculators

Adding money word problems without regrouping worksheets, solved worksheet problems or exercises with step-by-step work, formative assessment as online test, calculator and more learning resources to learn, practice, assess and master the basic math skills of money.

Adding Money Word Problems without Regrouping

Name Grade School
Date Questions10 Score

example
The cost of a bag is $15. The cost of a book is $10. What is the total cost of these two things?
Cost of a bag$ 15
Cost of a book$ 10
SUM$ 25
1
The cost of an apple is $3. The cost of a ball is $17. What is the total cost of apple and ball?
2
The price of a pen is $6 and a book is $30. How much should be spent if both things purchased together?
3
The cost of a pencil is $4. The cost of a pen is $4. What is the total cost of pencil and pen?
4
The price of a toy is $14 and a doll is $17. How much should be spent if both things purchased together?
5
The price of a doll is $17 and a toy is $12. How much should be spent if both things purchased together?
6
The cost of a ball is $9. The cost of a chocolate is $17. What is the total cost of ball and chocolate?
7
The price of an apple is $3 and a book is $33. How much should be spent if both things purchased together?
8
The cost of a banana is $5. The cost of a hat is $19. What is the total cost of banana and hat?
9
The price of a ball is $17 and an orange is $2. How much should be spent if both things purchased together?
10
The cost of an apple is $4. The cost of a doll is $20. What is the total cost of apple and doll?

Solved Worksheet Problems
1
The cost of an apple is $3. The cost of a ball is $17. What is the total cost of apple and ball?
The cost of an apple$   3
The cost of a ball$ 17
SUM$ 20
2
The price of a pen is $6 and a book is $30. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a pen$   6
The cost of a book$ 30
SUM$ 36
3
The cost of a pencil is $4. The cost of a pen is $4. What is the total cost of pencil and pen?
The cost of a pencil$ 4
The cost of a pen$ 4
SUM$ 8
4
The price of a toy is $14 and a doll is $17. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a toy$ 14
The cost of a doll$ 17
SUM$ 31
5
The price of a doll is $17 and a toy is $12. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a doll$ 17
The cost of a toy$ 12
SUM$ 29
6
The cost of a ball is $9. The cost of a chocolate is $17. What is the total cost of ball and chocolate?
The cost of a ball$   9
The cost of a chocolate$ 17
SUM$ 26
7
The price of an apple is $3 and a book is $33. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of an apple$   3
The cost of a book$ 33
SUM$ 36
8
The cost of a banana is $5. The cost of a hat is $19. What is the total cost of banana and hat?
The cost of a banana$   5
The cost of a hat$ 19
SUM$ 24
9
The price of a ball is $17 and an orange is $2. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a ball$ 17
The cost of an orange$   2
SUM$ 19
10
The cost of an apple is $4. The cost of a doll is $20. What is the total cost of apple and doll?
The cost of an apple$   4
The cost of a doll$ 20
SUM$ 24

Worksheet: Adding Money Word Problems without Regrouping

Adding money word problems without regrouping worksheet is the largest collection of practice problems and solved exercises which can be served as homework, classwork or assignment problems for the students to learn, practice, assess, iterate and master the skills of how to solve such money problems in basic mathematics.

Online Test
00:00
Start my Challenge
The cost of a bat is $22. The cost of a pen is $5. What is the total cost of bat and pen?
The price of a bat is $34 and a book is $22. How much should be spent if both things purchased together?
The price of an apple is $5 and a banana is $5. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a banana is $4. The cost of a biscuit pack is $2. What is the total cost of banana and biscuit pack?
The cost of a pen is $40. The cost of a book is $40. What is the total cost of pen and book?
The price of a chocolate is $32 and a bat is $32. How much should be spent if both things purchased together?
The price of a doll is $48 and a bat is $48. How much should be spent if both things purchased together?
The cost of a ball is $18. The cost of a doll is $18. What is the total cost of ball and doll?
The cost of a doll is $25. The cost of a bat is $25. What is the total cost of doll and bat?
The price of a book is $23 and a toy is $10. How much should be spent if both things purchased together?

Online Test: Adding Money Word Problems without Regrouping

This online test to find the adding money word problems without regrouping is a formative assessment which can be used as homework, classwork or assignment problems to assess and improve the learner's math skills on money.

Addition Calculator

Addend 1
Addend 2
10 + 30
= 40
show workout

Work with steps - Addition

Question:
10 + 30 = ?
Answer:
10
 30
40

Addition calculator is a key tool for users to generate step-by-step work to quickly understand the calculation, solve the homework problems, solve the classwork problems, prepare the answer key document for summative and formative assessments or immediately verify the entire calculation for the user supplied input values.